Paris Trip
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Paris Trip

Forum για όσους συμμετείχαν στην εκδρομή στο Παρίσι
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gio_leivadia10

gio_leivadia10


Αριθμός μηνυμάτων : 284
Ηλικία : 33
Location : Levadia Voiotia
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2008 3:44 pm

Το άλλο μεγάλο θέμα...Ρε παιδιά πιστεύετε ότι αξίζει τόση φασαρία με το όνομα των Σκοπίων;;Δεν ξέρω αν σκέφτομαι πολύ επιφανειακά,και ασφαλώς είναι απαράδεκτο να ονομάζονται Μακεδονία,αλλά τι νόημα έχει όλος αυτός ο ντόρος;Αφού όλα τα κράτη τους αναγνωρίζουν ως Μακεδόνες,τι θα κερδίσουμε αν το ΝΑΤΟ την καταχωσίσει με άλλο όνομα,και αν ΜΟΝΟ εμείς ως Ελλάδα δε δεχόμαστε το συνταγματικό τους;Τα λάθη που έγιναν,δε διορθώνονται πλεόν.Το κράτος δυστυχώς και κατα παράβαση διεθνών κανονισμών ονομάζεται Μακεδονία,ότι και να κάνουμε.
Για να καταλάβετε πόσο λίγη σημασία έχει το όνομα με το οποίο θα μπουν στο ΝΑΤΟ(γιατί θα μπουν ανεξαρτήτως βετο,αφου το θέλουν οι ΗΠΑ),σας λέω το εξής:Αν δεν κάνω πολύ μεγάλο λάθος,εμείς αναγνωριζόμαστε ως Hellenic Republic.Λοιπόν,ξέρετε κανένα στον κόσμο που να μας αποκαλεί έτσι ή έστω Hellas;Κανένας!!!Ε το ίδιο θα γίνει με τα Σκόπια.Όπως όλοι λένε εμάς (λανθασμένα) Greece,και κανείς δεν αντιδρά, έτσι και αυτούς θα τους λένε(ήδη τους λένε) Macedonia (λανθασμένα επίσης) ανεξάρτητα του τι θα λένε τα χαρτιά.
Εκεί που έφτασε η κατάσταση,σίγουρα θα βγούμε χαμένοι.

Όσο για το Κόσοβο...λιγα έχω.Απαράδεκτη,παράνομη,ανήθικη και παράλογη δημιουργία αμερικάνικου προτεκτοράτου που προκαλεί ντόμινο αρνητικών εξελίξεων.Θα μας πάρει κι εμάς η μπάλα.
Και κάτι τελευταίο....προς όλους αυτούς τους αριστερίζοντες Έλληνες που το παίζουν αναρχικοί επαναστάτες,σέρνουν τον κόσμο σε διαδηλώσεις,σπάνε μαγαζιά και έχουν κάνει επάγγελμα να χαλάνε ότι βρουν,να κλείνουν τους δρόμους της Αθήνας και να βρίζουν μπάτσους...
Άμα είστε τόσο αριστεροί και με επαναστατική συνείδηση,αντι να κατεβαίνετε με πάνο στην Ομόνοια κάθε 2 μέρες και να το παίζετε φοιτητές(που είστε δηλαδή,αλλά αιώνιοι) δείξτε ότι είστε πραγματικοί ήρωες και επαναστάτες που σας πνίγει το δίκιο.Πηγαίνετε όλοι στο Βελιγράδι να πολεμήσετε μαζί με τους Σέρβους τα τσιράκια των Αμερικάνων,τα Αλβανάκια.Δεν καταλαβαίνω τι κερδίζουν παίζοντας ''Κλέφτες κι αστυνόμους'' έξω απ την Αμερικάνικη πρεσβεία.Ας πάνε στην Πρίστινα να τα κάνουν αυτά.Παλιοκότες,ξεφτιλίζουν την έννοια του αριστερού...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://viotia.blogspot.com
dark_velvet

dark_velvet


Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 34
Location : thiva
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2008 2:07 pm

giorgaki mou den nomizo na yparxei tora polemos sthn servia exei stamathsei
... ektos an polemo theoreis aftous pou pane se poreies sthn servia kai ta spane opws les opws oi parakato ? e giorgakh mou ?

Και κάτι τελευταίο....προς όλους αυτούς τους αριστερίζοντες Έλληνες που το παίζουν αναρχικοί επαναστάτες,σέρνουν τον κόσμο σε διαδηλώσεις,σπάνε μαγαζιά και έχουν κάνει επάγγελμα να χαλάνε ότι βρουν,να κλείνουν τους δρόμους της Αθήνας και να βρίζουν μπάτσους...


Βίζα σε μετανάστες Αλβανία
νταβαντζιλίκι σε πουτ***ς Ουκρανία
βρήκα επιτέλους κάτι να σπάσω την ανία,
θα πάω στην πολισμανία.
Κλήσεις σε εγκληματίες με παπάκια
ξύλο σε επικίνδυνα παιδάκια
έξτρα φράγκα από μπαράκια
καλό παιδί η μαμά το κάνει μάκια.
Αγκαζέ με οικοδόμους και με κνίτες σε πορεία
ντόβα σε μια πατρίδα με ιστορία
από ένα Astra θα υπακούω σε άστρα
χοιρινό με πατάτες στη γάστρα.
Σαν τον Zorro θα τιμωρώ με δερμάτινα και Ζ
ήμουν στο ζήτα μπροστά μου όλοι πίτα
έχω πιστόλι και στολή θα βρώ γυναίκα
ένας πολισμάνος μύθος σαν τον Μπέκα.
Στο σώμα ασφαλείας κάποιου επισήμου
θα κρύβεται η gay ψυχοσύνθεσή μου
τη δασκάλα που χτύπαγε δεν θα κατηγορώ,
αφού το γκλόμπ μου τώρα θα 'ναι συνέχεια σκληρό.

Μανία! Είπα να σπάσω την ανία.
Μανία! Θα πάω στην πολισμανία.
Μανία! Να υπακούω σε άστρα.
Μανία! Γουρουνάκι στη γάστρα.

Ήμουνα βέρος Πειραιώτης μάγκας άντρας
και τώρα γάβρος στα κεντρικά της Αλεξάνδρας
Ω, μπαμπά πόσο μου λείπεις
κι ο παππούλης μου ο Χιτης που μισούσε όλους τους χίπις.
Κι ο θείος ο Ορέστης που ήταν χέστης
που μας ντρόπιασε όταν πήγε πυροσβέστης
εγώ θα σας τιμήσω, θα χαίρεται όλο μου το σοι
θα 'μαι καβλόμπατσος δυο μέτρα μπόι.
Θα κάνω βάρη, θα παίρνω τρείς και εξήντα
θα βγάλω το άχτι μου θα 'μαι συνέχεια στη σπήντα
θα αρχίσω σεμινάρια στα οικονομικά
θα δέρνω όποιον δεν λέει καλά τα Ελληνικά.
Θα χώνομαι σε γιάφκες θα αφανίσω τα πρεζόνια
θα παίρνω μεταθέσεις παρέα με γαλόνια
θέλω η μάνα μου να βγεί παράθυρο στο ΣΚΑΪ
με τίτλο: «Μάνα μπάτσου που γ****ι».
Να σπάσουν τα τηλέφωνα οι βλάχοι απ'το χωριό
να λένε στη μανούλα μου για το λεβέντη γιο
δουλειές με φούντα, τα χρόνια που 'ν ' τα
Γιατί δεν πρόλαβα γαμώτο μου τη χούντα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://paristrip.forumgreek.com/
dark_velvet

dark_velvet


Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 34
Location : thiva
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2008 2:19 pm

αφιερωμενο στα παιδακια που εχουν κανει επαγγελμα το να τα σπανε ....

17 Νοέμβρη, μία και μισή το μεσημέρι, μόνος μου στη Σταδίου με δυο σπρέι στην τσαντα. Ο δρόμος είναι άδειος. Ξαφνικά πετάγονται από το πουθενά 20 ΜΑΤαδες. «Επ, παλικάρι, ταυτότητα!», τους την δείχνω.«Πάμε λίγο πιο πάνω!», τους ακολουθώ. «Κάτσε κάτω!», κάθομαι. «Πού μένεις;», «Αγία Παρασκευή», «Α καλά, κατάλαβα, πλουσιόπαιδο!», δεν απαντάω. «Τι έχεις στην τσάντα;», μου την ανοίγουν. «Τι έχεις στις τσέπες;», πάω να σηκωθώ να τους δείξω. «Κάτσε κάτω ρε, τι νομίζεις ότι είσαι; Έξυπνος; Τι είναι αυτά εδώ;». Κρατάει δυο μάσκες για δακρυγόνα που βρήκε στην τσάντα μου. Τις είχα για την πορεία, «Τι τις θες; Σαν να μην μας τα λες καλά! Αναρχικός μου φαίνεσαι!». Δε μιλάω. «Τι είναι αυτο εδώ;», μου δείχνει ένα μικρό αναρχικό άλφα, ζωγραφισμένο με μπλάνκο πάνω στην τσάντα μου, «Aλφα» του λέω. «Με περνάς για βλάκα, ε;! Δεν γουστάρεις αστυνομία, ε;! Αν με πετύχαινες μόνο μου βράδυ θα με έσπαγες στο ξύλο, ε;! Σήκω!», σηκώνομαι. Μ' αρπάζει από το λαιμό και με τραβάει κοντά του με δύναμη. «Μην κάνεις καμιά μαλακία! Κατάλαβες;!». Μου καρφώνει ένα γκλοπ στη μέση και στην επόμενη γωνία με δίνει σε πέντε ασφαλίτες με πολιτικά. Αυτοί με κολλάνε στον τοίχο, ξαναψάχνουν την τσάντα μου, δε βρίσκουν τίποτα παράνομο, γράφουν τ' όνομά μου και με χώνουν σε μια κλούβα μαζί με άλλα δυο παιδιά.

Τρεις ώρες πριν την πορεία μας πάνε στη ΓΑΔΑ. Μπαίνουμε στο ισόγειο. Ξανά έλεγχος. Μια μπατσίνα φωνάζει υστερικά: «Κλείστε τα κινητά σας και βγάλτε τις κάρτες σας!». Ρωτάω αν μπορώ να πάρω ενα τηλέφωνο τη μάνα μου. Πετάγεται ένας μπάτσος: «Έλα ρε μάγκα, άσε ήσυχη την μανούλα σου, γιατί να την ανησυχήσεις;». Δεν απαντάω, αυτός συνεχίζει. «Τι κατέβηκες στην πορεία ρε βλάκα; Δεν έχεις καταλάβει πως το Πολυτεχνείο είναι ξεπερασμένο; Ε;!». Μου 'ρχεται να τον βρίσω. Μπορείς ρε μαλάκα μπάτσε να τελειώσεις μια φράση χωρίς το γαμημένο το «ε!»; Μπορείς; Ε;! Δε λέω τίποτα και κλείνω το κινητό μου. Μας ανεβάζουν σ' ένα ψηλό όροφο -είμαστε πάνω από 200 άτομα. Μας βάζουν σε μια σειρά. Μια μπατσίνα μας φωνάζει και μας ρωτάει ένα σωρό μαλακίες! «Στο Θεό πιστεύετε; Σε ποιον Θεό;»! Μας πάνε σ' ένα κελί. Νομίζω ότι είμαι σ' ελληνική ταινία. Μόνο ο μπαγλαμάς λείπει. Κοιτάω γύρω μου και βλέπω καμιά 20αριά άτομα και μέσα σε αυτούς δυο κορίτσια 14-15 χρονών. Πιο δίπλα ένας τύπος με χειροπέδες που απ' ό,τι ακουσα μετά ήταν μαφιόζος της νύχτας μπλεγμένος με ναρκωτικά και πουτάνες... Πώς βάζεις, ρε μαλάκα μπάτσε, 15 χρονών κοριτσάκι δίπλα σε μαστροπό;!! Μας φωνάζουν έναν-έναν για δακτυλικά αποτυπώματα. Κανονικό φάκελο! «Πώς σε λένε; Πού μένεις; Ποιο είναι το νούμερο του κινητού σου; Με ποιους θα πήγαινες στην πορεία;». Κάνουν και χιούμορ: «Aφησε μας και ένα αυτόγραφο με τα δαχτυλάκια σου»! Μια κοπελίτσα 15 χρονων βάζει τα κλάματα, τρέμει! Πιο πριν, μια αστυνομικός -γυναίκα ευτυχώς- της είχε κάνει σωματικό έλεγχο. Μέσα στο σουτιέν, στα εσώρουχα, παντού!

Κατά τις εφτά μας αφήνουν. Κρατούσαν για έξι ώρες διακόσια άτομα, όλα με ταυτότητες, χωρίς να 'χουν κάνει τίποτα και χωρίς να 'χουν επικοινωνία με τους δικούς τους. Σωστή απαγωγή! ΟΙ δικοί μου είναι απ' έξω και με περιμένουν. Γυρίζω σπίτι.

Την άλλη μέρα πετυχαίνω την κοπελίτσα που έκλαιγε. «Ντρέπομαι!», μου λέει. «Την κολλητή μου που πήγε στην πορεία τη βαράγανε πέντε ΜΑΤάδες μέχρι που κάποια στιγμή έρχεται ο ανώτερός τους και τους σταματάει. Την βλέπει κάτω στο δρόμο να σπαράζει ματωμένη και αρχίζει μόνος του να την κλωτσάει με μανία στο στήθος και να φωνάζει: “ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΜΩΡΗ ΚΑΡΙΟΛΑ! ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ!”»... «Ντρέπομαι», μου ξαναλέει, «εγώ έκλαιγα στο κελί και την φίλη μου κόντεψαν να την σκοτώσουν...».

Γιώργος, 18 χρονών


Αυτά συμβαίνουν φίλοι μου στην Ελλάδα του σήμερα, στην χώρα του πολιτισμού!!! Και αυτά είναι ελάχιστα από αυτά που γίνονται και που δεν βγαίνουν στην δημοσιότητα!!!! Γιατί στην πραγματικότητα γίνονται πολλά και ακόμα ποιο αισχρά πράγματα!!! Το ερώτημα που θέτω σε εσάς είναι το εξής: "Μέχρι πότε θα το ανεχτούμε αυτό…. Για πόσο ακόμα θα μείνουμε απλοί θεατές στα αισχρά πράγματα που γίνονται στην χώρα είτε λέγεται Αστυνομία, είτε λέγεται πολιτική, είτε, είτε, είτε, Τώρα ήταν εκείνη η κοπέλα το θύμα αύριο μπορεί ο μικρός μας αδερφός /αδερφή ή και εμείς οι ίδιοι…"

"Αφιερωμένο σε όλους εκείνους που πέσανε θύματα των γκλόπ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://paristrip.forumgreek.com/
gio_leivadia10

gio_leivadia10


Αριθμός μηνυμάτων : 284
Ηλικία : 33
Location : Levadia Voiotia
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2008 4:02 pm

Ώστε δεν υπάρχει πόλεμος στη Σερβία ε;Καλά,όταν το καταλάβουμε θα είναι αργά....
Τώρα όλα αυτά για τους μπάτσους τι μου τα γράφεις;Γιατί πιστεύεις οτι εγώ τους συμπαθώ;
Για αυτούς που το κάνουν επάγγελμα να τα σπάνε,επιμένω.
Οπωσδήποτε γίνονται αισχρά πράγματα απο την αστυνομία.Αλλά όλοι αυτοί οι αναρχικοί που κάθονται και δέρνονται και βρίζονται με τους μπάτσους θα μπορούσαν να κάνουν κάτι πιο χρήσιμο για την κοινωνία.Έτσι πιστεύω..
Στο τέλος λες ότι στη θέση της ηρωίδας του αποσπάσματος μπορεί να είμαστε αυριο εμείς ή τα αδέρφια μας.Εγώ σε ρωτάω το εξής:Δε μπορεί δηλαδή αυριο να είναι μπάτσος ο αδερφός μου ή και εγώ ο ίδιος;Ποια η διαφορά;
Παρεπιπτόντως επαναλαμβάνω για χιλιοστή φορά ότι δε χωνεύω την αστυνομοκρατία και φυσικά δε σκέφτομαι να γίνω μπάτσος.
Το απόσπασμα το έχω ξαναδιαβάσει,δε θυμάμαι που...σε εφημερίδα ήταν;
να υποθέσω οτι συμφωνείς με τα υπόλοιπα,σε γενικές γραμμές τουλάχιστον;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://viotia.blogspot.com
dark_velvet

dark_velvet


Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 34
Location : thiva
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΚυρ Μαρ 16, 2008 6:10 pm

se genikes grammes symfono me to proto kommati ! exo mia texnh pantos na parousiazo ta kommatia sou den symfoneis ? lol! lol


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dark_velvet στις Τετ Μαρ 26, 2008 12:46 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://paristrip.forumgreek.com/
gio_leivadia10

gio_leivadia10


Αριθμός μηνυμάτων : 284
Ηλικία : 33
Location : Levadia Voiotia
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΣαβ Μαρ 22, 2008 3:34 pm

Καλώς...για το Κόσοβο τι λες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://viotia.blogspot.com
Somnio

Somnio


Αριθμός μηνυμάτων : 171
Ηλικία : 33
Location : Trikala
Registration date : 25/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΔευ Μαρ 24, 2008 11:29 pm

Καλά μη με ρωτάτε εμένα εντάξει....
Ούτως ή άλλως δεν ασχολούμαι αυτόν τον καιρό.Είμαι στον κόσμο μου.(δες Disneyland)
Πάντως στο ερώτημα που τέθηκε στο απόσπασμα μπάτσοι-βλάκες-τυραννούν-νέους του Ser έχω να πω ότι δε με νοιάζει τι λένε οι άλλοι ότι ο κόσμος αυτός ο μικρός ο μέγας δεν αλλάζει και ότι πάντα θα είναι holy shit.Μάλλον έχουν δίκιο.Αλλά όπως έχω ξαναπεί αξίζει να προσπαθήσεις να τον αλλάξεις.Όχι με μικρά καθημερινά πράγματα.Με μεγαλειώδεις προσπάθειες.Ξεκινώ μόλις σημάνει Καλοκαίρι.Who's with me?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dark_velvet

dark_velvet


Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 34
Location : thiva
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΤετ Μαρ 26, 2008 12:37 am

HA HA EGO DEN THA PO LOGIA THA DEIS ... ORAIA FOTO PANTOS (TA KALA NA LEGONTAI )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://paristrip.forumgreek.com/
dark_velvet

dark_velvet


Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 34
Location : thiva
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΤετ Μαρ 26, 2008 12:44 am

kai oxi den mporei na ginei mpatsos o geitonas mou o adrefos o theios mou h giagia mou giati aftoi pou exoun logous kai theloun na ginoun mpatsoi einai pes 10000 enw oi alloi pou exoun logous na katevoun se poreia kai na tous parei olous kai na tous shkosei einai 10000000 ......

1/xm... pws ?
2/fovasai ? ti fovasai ....? na thimasai aftoi pote den itan pio psiloi emeis tous koitousame sxedon panta gonatismenoi !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://paristrip.forumgreek.com/
#O_G#

#O_G#


Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ηλικία : 34
Location : Argostoli - Kef/nia****
Registration date : 20/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2008 8:29 pm

An ta Skopia onomastoun me otidHpote perilamvanei t leksH "Makedonia" 'H paragwgo tHs, ena einai t sigouro: se 10 xronia apo twra tha diekdikHsoun tH dikH mas Makedonia.
ayta.
Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dark_velvet

dark_velvet


Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 34
Location : thiva
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2008 9:57 pm

nai symfono k ego alla den nomizo se 10 xronia isos ligo pio meta
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://paristrip.forumgreek.com/
Somnio

Somnio


Αριθμός μηνυμάτων : 171
Ηλικία : 33
Location : Trikala
Registration date : 25/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2008 10:41 am

Είχα το καλοκαίρι συζήτηση με δύο Σκοπιανούς συνομιλήκους περί του θέματος.
Όταν τους ρώτησα:''Where r u from?''
Μου απάντησαν:''Macedonia''
Στο σχολείο υποτίθεται ότι έχουν δύο διαφορετικά βιβλία Ιστορίας,το κάθε ένα με δική του εκδοχή των γεγονότων.Το ένα λέει πως η χώρα τους φθάνει μέχρι και τη Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική,το άλλο πως φθάνει εκεί που φθάνει σήμερα.
Εντωμεταξύ,το κράτος αυτό,στις ΗΠΑ και στον Καναδά που γνωρίζω από άτομα που ήταν εκεί τουλάχιστον,είναι γνωστό εδώ και χρόνια με το όνομα Μακεδονία.Και πώς να μην είναι αφού το καζάνι των Βαλκανίων πρέπει να συνεχίζει να βράζει...
Ότι θα διεκδικήσουν τη δική μας Μακεδονία είναι αναμφισβήτητο,εκτός και αν η Ελλάδα γίνει τόσο ισχυρή,ποτέ μη λες ποτέ...
Αφήστε και το άλλο!Λέγαν τα παιδιά από τα Σκόπια πως Μακεδονία θα πρέπει να ονομαστεί το μέρος που θα βρουν τον τάφο του Μ.Αλεξάνδρου.Αν βρεθεί εκεί,τότε εμείς δεν έχουμε σχέση με Μακεδονία.

ΜΠΟΥΡΔΕΣ

Αν και,από ότι έχω καταλάβει,και εμείς και αυτοί δικαιούνται να ονομάζονται Μακεδονία,ας πούμε νότια εμείς βόρια αυτοί.Όχι μόνο γεωγραφικά,αλλά και από φυλετικής άποψης τελικά.Ούτε αυτοί είναι μόνο Σλάβοι,ούτε εμείς μόνο Έλληνες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dark_velvet

dark_velvet


Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 34
Location : thiva
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2008 11:57 am

Αν και,από ότι έχω καταλάβει,και εμείς και αυτοί δικαιούνται να ονομάζονται Μακεδονία,ας πούμε νότια εμείς βόρια αυτοί.Όχι μόνο γεωγραφικά,αλλά και από φυλετικής άποψης τελικά.Ούτε αυτοί είναι μόνο Σλάβοι,ούτε εμείς μόνο Έλληνες!


symfono me afto pou les etsi k allios exoun ginei toses prosmixeis idiaitera kata thn tourkokratia pou pleon den xeroume geneologika akricvos poios einai poios ...alla ego pistevo oti efoson emeis exoume hdh apokthsei to dikaioma na kaloumaste apogonoi ton arxaiwn athinaio thivaion spartiaton e.t.c. kai tou politismou tous nomizo oti epidh kai o ellinistikos politsmos einai mia synexeia afton gia diaforous logous (thriskeia arxika dodekatheo glossa olympiakoi agones e.t.c.) nomizo oti dikaioumaste thn onomasia macedonia ! to thema dld gia mena den einai pooi kathara genealogika einai apogonoi (pou den yparxoun dld) alla na vroume ta syndetika stoixeia ton shmerinwn lawn me tous arxaious macedones ..... k ego pistevo oti afta ta stoixeia einai perissotero me to meros mas .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://paristrip.forumgreek.com/
Somnio

Somnio


Αριθμός μηνυμάτων : 171
Ηλικία : 33
Location : Trikala
Registration date : 25/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2008 12:09 pm

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες.Όμως αν επιθυμούν και αυτοί να ονομάζονται Μακεδόνες,μπορούν να το κάνουν,αφού ένα μεγάλο μέρος τους μπορεί να θεωρηθεί πως προέρχεται από τους αρχαίους Μακεδόνες.Η Ιστορία θα δείξει...Και όσο για την εξέλιξη των πολιτισμών,νομίζω πως ο Ελληνικός της Μακεδονίας έχει αρκετά κοινά στοιχεία με το Σλαβικό(βλέπε χορούς και παραδοσιακή μουσική).Τελικά δηλαδή,περισσότερο μοιάζουμε παρά διαφέρουμε.Οπότε και θεωρώ πως η διαμάχη για το όνομα έχει λάθος προσανατολισμό....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio_leivadia10

gio_leivadia10


Αριθμός μηνυμάτων : 284
Ηλικία : 33
Location : Levadia Voiotia
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2008 4:00 pm

Συμφωνώ με τα περισσότερα απο όσα διάβασα....νομίζω όμως ότι γίνεται κουβέντα χωρίς λόγο.Η Μακεδονία είναι σίγουρα ελληνική,όπως ήταν και η Μ. Ασία,κομμάτι του Πόντου κα κα καΑπό τη στιγμή όμως που άλλοι αποφάσισαν χωρίς εμάς για εμάς(βλέπε Αμερική) λίγα μπορούμε να κάνουμε.Επίσης δεν πιστεύω ότι τα Σκόπια είναι απειλή για εμάς.Έχουμε λίγα να χωρίσουμε και ίσως κοινά συμφέροντα.Τα θέμα είναι ότι οι τόσο αγαπητοί μας Αμερικάνοι δε θέλουν ενωμένη-ισχυρή Ανατολική Ευρώπη-Βαλκάνια.Γι αυτό διέλυσαν την ΕΣΣΔ,τη Γιουγκοσλαβία και έπεται συνέχεια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://viotia.blogspot.com
gio_leivadia10

gio_leivadia10


Αριθμός μηνυμάτων : 284
Ηλικία : 33
Location : Levadia Voiotia
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2008 4:08 pm

Somnio έγραψε:
Καλά μη με ρωτάτε εμένα εντάξει....
Ούτως ή άλλως δεν ασχολούμαι αυτόν τον καιρό.Είμαι στον κόσμο μου.(δες Disneyland)
Πάντως στο ερώτημα που τέθηκε στο απόσπασμα μπάτσοι-βλάκες-τυραννούν-νέους του Ser έχω να πω ότι δε με νοιάζει τι λένε οι άλλοι ότι ο κόσμος αυτός ο μικρός ο μέγας δεν αλλάζει και ότι πάντα θα είναι holy shit.Μάλλον έχουν δίκιο.Αλλά όπως έχω ξαναπεί αξίζει να προσπαθήσεις να τον αλλάξεις.Όχι με μικρά καθημερινά πράγματα.Με μεγαλειώδεις προσπάθειες.Ξεκινώ μόλις σημάνει Καλοκαίρι.Who's with me?

Που κολλάει η Disneyland;;
Για το καλοκαίρι τι κανονίζετε ρε παιδιά;Να ξέρω αν είναι να είμαι μέσα,αν με θέλετε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://viotia.blogspot.com
GiogIO

GiogIO


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 33
Location : Καρδίτσα-Καρδίτσα
Registration date : 21/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΚυρ Ιουν 01, 2008 6:30 pm

Evil or Very Mad

nai eimai kakos kai ethnikistis
just kidding
apla ........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GiogIO

GiogIO


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 33
Location : Καρδίτσα-Καρδίτσα
Registration date : 21/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΚυρ Ιουν 01, 2008 6:34 pm

ρε παιδι μου να
η πιστη των σκοπιανων οτι ειναι μακεδονες , δηλαδη οτι ανηκουν στη μακεδονικη φυλή, που ειναι ελληνική φυλή , καλλιεργήθηκε με προπαγανδιδτικες μεθόδους...
πριν απο 20 χρονια κυρίως , αλλα και παλιοτερα οι σκοπιανοί διδάσκονταν οτι είναι μακεδόνες..
εδω φταίμε καθώς η αντίδρασή μας ηταν μηδαμινη...
αν προσέξετε βεβαια και σημερα δεν αντιδρούμε ουσιαστικά...
παραμελουμε τους ελληνες των σκοπίων..
βασικά οι σκοπιανοί....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GiogIO

GiogIO


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 33
Location : Καρδίτσα-Καρδίτσα
Registration date : 21/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΚυρ Ιουν 01, 2008 6:37 pm

affraid
οπως ελεγα οι σκοπιανοι είναι ενα μίγμα σέρβων , βούλγαρων αλβανών αλλά και ελλήνων...
η γλώσσα τους η περιβοητη "μακεδονική" είναι οπως αναφέρει ο μπαμπινιώτης ενα παρακλάδι της βουλγαρικής γλώσσας με σερβικά στοιχεια...
αν παρατηρ΄ησουμε καλύτερα θα δούμε πως η γλώσσα τους δε δικαιολογεί με κανενα τρόπο την ύπαρξη των λέξεων μακεδονία μακεδόνας αλεξανδρος στο λεξιλόγιό τους......
τι να κάνουμε όμως!!!!!!!!!!!!!!!
confused confused confused confused confused confused confused confused confused confused confused confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GiogIO

GiogIO


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 33
Location : Καρδίτσα-Καρδίτσα
Registration date : 21/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΚυρ Ιουν 01, 2008 6:41 pm

Wink Wink Rolling Eyes
δυστυχώς η ευτυχώς γεωγραφικά πάντα η μακεδονία είναι η περιοχή από το γεωγραφικό πλάτος(ή μηκος δεν είμαι σίγουρος χιχι) του Ολύμπου εως τις όχθες του Δούναβη,,,,,,,,,τουλαχιστον στην αρχαιότητα...
αυτό δε σημαίνει πως έχουμε γεωγραφικές διεκδικήσεις...
απλά πρέπει να διατηρήσουμε τα εδάφη της που μετα από τόσους πολέμους καταφέραμε να έχουμε Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

και κατι αλλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GiogIO

GiogIO


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 33
Location : Καρδίτσα-Καρδίτσα
Registration date : 21/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΚυρ Ιουν 01, 2008 6:42 pm

ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΤΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
afro lol! bounce bounce bounce bounce bounce bounce Arrow Arrow lol! lol! bounce bounce bounce bounce What a Face What a Face What a Face What a Face What a Face What a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GiogIO

GiogIO


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 33
Location : Καρδίτσα-Καρδίτσα
Registration date : 21/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΚυρ Ιουν 01, 2008 6:43 pm

οποιος καταφερε να τα διαβασει όλα τον ευχαριστώ Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Somnio

Somnio


Αριθμός μηνυμάτων : 171
Ηλικία : 33
Location : Trikala
Registration date : 25/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2008 8:49 am

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΠΟΤΑ..

lol!
lol!
ΝΑΙ ΤΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio_leivadia10

gio_leivadia10


Αριθμός μηνυμάτων : 284
Ηλικία : 33
Location : Levadia Voiotia
Registration date : 24/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΣαβ Ιουν 07, 2008 4:15 pm

Όποιος θέλει ας με πει φασίστα αλλά στο τελευταίο λεπτό (6:00 και μετά) έπαθα πλάκα.
https://www.youtube.com/watch?v=0IF2vTEyyhg&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://viotia.blogspot.com
GiogIO

GiogIO


Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 33
Location : Καρδίτσα-Καρδίτσα
Registration date : 21/10/2007

Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε   Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε Icon_minitimeΚυρ Ιουν 15, 2008 9:17 am

https://www.youtube.com/watch?v=9-6yB4CEE1s



Ωραίο ειναι
μονο ..... λιγο εθνικιστικό Razz

lol! lol!

https://www.youtube.com/watch?v=74hVJpp_OTw

αυτό όμως είναι εξοργιστικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μια ευτυχισμένη γειτονιά είμαστε
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Paris Trip :: Θέματα :: Γενική Συζήτηση-
Μετάβαση σε: